„Każdy nowy dzień jest kwiatem, który zakwita w naszych rękach” – tak pięknie połączył dzień i kwiaty nasz Wieszcz – spoglądający rzeszowskiego pomnika Adam Mickiewicz. To właśnie jego „Ballady i romanse” były „bohaterem” 11 edycji Czytania Narodowego, które przypadło 3 września 2022 r. Złożenie polnych kwiatów z pól i łąk u stóp pomnika poprzedziło czytanie poezji Mickiewicza w Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie. Organizatorem spotkania były Podkarpacki Zespół Placówek oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Rzeszowie.

W ramach Narodowego Czytania 2022 można było ponownie zanurzyć się w strofy jego wierszy, „Ballad i romansów” i odnaleźć może już nieco zapomniane wzruszenia, jakie towarzyszyły nam kiedy w szkole – a może nie tylko – czytaliśmy jego dzieła. Natomiast pomnik, u którego stóp zgromadzili się uczestnicy tegorocznego Czytania Narodowego został postawiony w 1986 r. I jest to drugi pomnik Wieszcza w Rzeszowie, pierwszy w tym także miejscu Rzeszowianie w hołdzie twórcy „Pana Tadeusza” postawili w 1892 r. W 1940 r. niemiecki okupant zniszczył pomnik, w tym miejscu zasiano trawę, potłuczony na kawałki pomnik wrzucono do bagna nad Wisłokiem. Polski naród miał zapomnieć o swoim Wieszczu, ale pamięć i serce nie zapomina.

W Podkarpackim Urzędzie Wojewódzkim czytano ballady i romanse, a czytali i dorośli i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 16 w Rzeszowie. Czytali aktorzy, dyrektorzy placówek oświatowych i medycznych, urzędnicy i dziennikarze, działacze organizacji obywatelskich i nauczyciele, samorządowcy i przedstawiciele administracji państwowej. Wśród czytających był m. in. dyrektor Katolickiego Radia VIA ks. Tomasz Nowak. Zaangażowanie w czytanie i „oddychanie Mickiewiczem” było tak samo mocne bez względu na wiek i zajmowane stanowiska. Przypomniałam sobie Mickiewicza – ­mówiła jedna z uczestniczek wydarzenia –  zapomniałam już jak brzmią jego strofy. Jaki jest piękny w wyrazie i emocjach.  Świetną podróżą w „Ballady i romanse” był wykład prof. Marka Stanisza „Ballady i romanse” – convivium lectio” oraz wystawa dzieł epoki romantyzmu, m. in. zabytkowych wydawnictw będących w posiadaniu Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej.

Dziś możemy czasem przyjść pod jego rzeszowski pomnik Wieszcza, stanąć u jego stóp, może odpocząć i patrząc na jego postać pomyśleć: „Gdy cię nie widzę, nie wzdycham, nie płaczę, nie tracę zmysłów, kiedy cię zobaczę; jednakże gdy cię długo nie oglądam, czegoś mi braknie, kogoś widzieć żądam…” – parafrazując – czegoś posłuchać i czytać żądam. Odkryjmy na nowo twórczość naszego narodowego Wieszcza nie tylko w ramach akcji takich, jak Narodowe Czytanie.

 

Podobne wpisy