Jesienna edycja „Romansu z Literaturą” miała oprawę niemal z czasów, kiedy w krajobrazie kulturowym olbrzymią rolę odgrywały dwory i dworki szlacheckie. Tak jak kiedyś w nich skupiało się życie kulturalne, tak dzisiaj dwór Błotnickich w Dzikowcu stał się miejscem spotkania literatów, muzyków i malarzy. Po raz drugi na zaproszenie Fundacji Rycerski i Szpitalny Zakon św. Łazarza z Jerozolimy w Polsce zgromadzili się twórcy prozy i poezji, malarka i młodzi utalentowani muzycy z BOHEMA TRIO. W sobotę 24 września 2022 r. Samorządowe Centrum Kultury w Dzikowcu tętniło dźwiękiem rozmów i muzyki. 

O tym, że będzie kolejna edycja „Romansu z Literaturą” było wiadomo po pierwszym spotkaniu w lipcu br. Pomysł na zorganizowanie spotkania był odpowiedzią na potrzebę zintegrowania oraz pokazania młodej debiutem sceny literackiej oraz spotkania w jednym miejscu świata literackiego, sztuki i muzyki. Spotkanie lipcowe pokazało „głód” takich spotkań i to w poszerzonej formule o inne rodzaje doznań artystycznych.

W Dzikowcu w dwóch panelach spotkali się poeci i twórcy prozy. Przepytywani przez prezes Fundacji i dziennikarza Izabelę Fac poeci – Bartosz Konopnicki z Krakowa, Bogumiła Kosiorowska z Dzikowca, Agnieszka Mrozek, ks. Wojciech Kania z Sandomierza, Małgorzata Szepelak z Rzeszowa – mówili o swoich emocjach towarzyszących pisaniu, o tym że w wierszach należy szukać własnych odczuć i emocji, odczytywać je własnym sercem, a nie skupiać się nad tym „co poeta miał na myśli”. Pisarze – Anna Ziobro, Natalia Szyszkowska, Karolina Winiarska, Małgorzata Matwij – opowiadali natomiast jak dużo w kreowanej rzeczywistości w książkach jest z ich przeżyć, otoczenia, doznań, ile swoich cech nadali stworzonym bohaterom. Podczas spotkania można było oglądać malarstwo rzeszowskiej artystki Wioletty Cieleckiej, w której obrazach można odnaleźć fascynację pejzażem miejskim. W tej także edycji „Romansu…” wzięła udział właścicielka warszawskiego Wydawnictwa „dlaczemu” Anna Nowicka-Bala wraz z pisarką Anną Kasiuk.

Część muzyczną spotkania wypełnił koncert młodych, niezwykle utalentowanych, pełnych pasji i miłości do muzyki artystów tworzących BOHEMA TRIO. Jagoda Prucnal-Podgórska, Anna Prucnal i Jacek Podgórski – dwoje skrzypiec i wiolonczela – dali wspaniały popis swoich talentów i zachwycili zebranych. A wykonany na bis walc z filmu „Noce i dnie” Wojciecha Kilara spowodował, że zebrani niemal ruszyli do tańca. Członkowie zespołu są laureatami licznych konkursów krajowych i zagranicznych, m. in. w Nowym Jorku, Wiedniu, Rzymie, Moskwie, Sarajewie, Walencji, Chile. Stypendyści m. in. Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, polsko-niemieckiej Fundacji Jutting-Stiftung. W 2022 r. otrzymali nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego „Znak Kultury” w dziedzinie upowszechniania kultury. Współpracują z Sinfoniettą Cracovią, z którą jako członkowie orkiestry nagrali dwie płyty nominowane do nagrody muzycznej Fryderyka oraz z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej.

W planach są już następne spotkania, jedno jeszcze w tym roku – mówiła prezes Fundacji Izabela Fac – Pojawiły się propozycje zorganizowania „Romansu…” także poza Podkarpaciem. Kuszące propozycje i będziemy się nad nimi zastanawiać.  Czego szukają w tych spotkaniach uczestnicy? Na pewno wsparcia. Okazuje się, że często niemal wstydzą się powiedzieć, że piszą, o emocjach jakie im towarzyszą. A podczas spotkań w ramach „Romansu…” spotykają ludzi podobnych do siebie, czasem onieśmielonych literatów, malarzy i odkrywają, że warto pokazać swoją twórczość, że to nie boli, że to nie wstyd – mówiła Małgorzata Korbecka z Fundacji lazaryckiej, autorka dwóch wydanych już książek i kilku w przygotowaniu.

Partner wydarzenia: MotoDakar (dziękujemy za wsparcie kolejnego „Romansu z Literaturą”)

Patronat medialny: Katolickie Radio VIA Rzeszów, Gość Niedzielny, Niedziela Sandomierska, Wydawnictwo „dlaczemu”, portal rzeszów.info,  portal tylesłow. czytaj.pisz.publikuj, pasjonatkapoleca, recenzje dropsaksiazkowego.

Dziękujemy Dyrektor Samorządowego Centru Kultury Bogumile Kosiorowskiej za niezwykle ciepłe przyjęcie i udostępnienie SCK.

Podczas wieczoru można było zakupić książki przybyłych autorów oraz wesprzeć powstanie Centrum Hospicyjno-Opiekuńczego im. św. Łazarza z Jerozolimy BETANIA w Przemyślu.

inf. za: www.lazarus.pl

Podobne wpisy