W holu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego 13 kwietnia 2023 r. miał miejsce wernisaż wystawy „Schowaj matko suknie moje”, będącej częścią projektu „Ciche Bohaterki”, a który miałam przyjemność prowadzić. W wernisażu udział wzięła autorka przejmujących, pełnych emocji obrazów – Nina Zielińska-Krudysz, wiceprzewodniczący sejmiku województwa podkarpackiego Jerzy Cypryś, zastępca wójta Gminy Czarna Marcin Brzychca, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Czarnej Katarzyna Gargała wraz z pracownikami, Alina Woś – pasjonatka historii i twórczyni historyczne płaszczyzny projektu.
Celem projektu jest przywracanie pamięci o wydarzeniach i ludziach związanych z powstaniem styczniowym i dążeniami niepodległościowymi narodu polskiego. Główny nacisk położony jest na zwrócenie uwagi i podkreślenie niezwykle trudnej, ale i wielowymiarowej roli kobiety w tych zrywach. Ich działania w trakcie powstania można śmiało nazwać „drugim frontem” walk powstańczych. Bez ich pracy, zaangażowania i wielu ofiar z życia powstańcy nie byliby w stanie prowadzić walki, ani tak długo stawiać oporu.
Twórcy projektu chcą więc pokazać kobietę, która nie tylko żegna i opłakuje, ale wyprawia mężczyznę na wojnę, leczy rany, organizuje pomoc i zbiórki, zagrzewa do walki oraz tą, która sama bierze czynny udział, walczy, działa w konspiracji. Pokazane zostaną różne oblicza kobiet – kobiet powstania. Tytuł projektu „Ciche bohaterki” zaczerpnięty został z publikacji, która została wydana z okazji rocznicy 70-lecia powstania styczniowego i już wtedy uwypukliła problem pomijania we wszelkich historycznych opracowaniach roli kobiety w tych trudnych czasach. Wystawa „Schowaj matko suknie moje” ma przybliżyć sylwetki kobiet czynnie walczących w powstaniu styczniowym, ale ukazać je w sposób nowatorski, artystyczny, atrakcyjny dla współczesnego odbiorcy.
Nina Zielińska – Krudysz jest absolwentką Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego w pracowni prof. T. G. Wiktora. Studia podyplomowe ukończyła w Akademii Dziedzictwa przy Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie na kierunku „Zarządzanie kulturą i promocja dziedzictwa”. W 2022r. otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest laureatką konkursów krajowych i zagranicznych, uczestniczka wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych.
 
Projekt „CICHE BOHATERKI” realizowany jest w Gminnym Ośrodku Kultury i Rekreacji w Czarnej. Otrzymał dofinansowanie ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Powstanie Styczniowe 1863-1864”.
Fot. Biuro prasowe UMWP

 

Podobne wpisy